Jak chronić nasz dom przed szkodliwymi owadami? Święta kojarzą nam się z długimi, a szczególnie upalnymi dniami. Nie bez powodu każdy członek rodziny otwiera okna, aby przewietrzyć pomieszczenie i chociaż z utęsknieniem wyczekuje momentu, kiedy upał, którego tak się obawiał, przestanie być odczuwalny. Niestety jest to gratka dla wielu owadów, zwłaszcza komarów, które potrafią zepsuć świąteczny nastrój. Aby nie stracić dobrego samopoczucia i uchronić się przed ugryzieniem, wystarczy zainwestować w moskitiery.

Proste rozwiązania nie zawsze działają

Jednym z najprostszych rozwiązań do zwalczania szkodników jest siatka wykonana z włókna szklanego, które jest szczególnie odporne na zmienne temperatury i warunki atmosferyczne. Kolejną zaletą tego materiału jest jego odporność na promieniowanie UV. Aby cała konstrukcja pozostała na swoim miejscu, należy ją przykleić od zewnętrznej strony ramy okiennej. Do przytrzymania siatki służy taśma lub rzep, niestety z biegiem czasu ani pierwsza, ani druga metoda nie trzyma siatki stabilnie i cały materiał zaczyna zsuwać się. Jeśli zależy Ci na trwalszym rozwiązaniu, warto rozważyć niestandardowe moskitiery. Dostępne na rynku opcje spełnią wiele wymagań i kryteriów.

Opcja wielosezonowa

Aby zapewnić płynne poruszanie się po pomieszczeniu w czasie upałów i nie być atakowanym przez komary, wystarczy pomyśleć o zakupie moskitiery stojakowej. Najważniejszym parametrem wymaganym do prawidłowego doboru będą dokładne wymiary okna, w którym zostanie zamontowana moskitiera. Jego konstrukcja oparta jest na profilach siatkowych i PCV, wiele sklepów oferuje również wersję aluminiową. Na uwagę zasługuje sam montaż, który jest tak intuicyjny, że jest wręcz dziecinnie prosty. Sam montaż polega na przymocowaniu klamki obrotowej do ramy okiennej. Siatki ramowe można również łatwo zdemontować, co ułatwia ich czyszczenie. W przypadku tego wariantu pamiętaj, aby zdjąć je zimą, aby nie doznały niepotrzebnych uszkodzeń w niższych temperaturach. Takie rozpieszczanie pozwoli Ci cieszyć się funkcjonalnością tych moskitier przez kolejny gorący sezon.

Godne uwagi moskitiery

Jak chronić nasz dom przed szkodliwymi owadami?
Jak chronić nasz dom przed szkodliwymi owadami?

Jeśli chcesz cieszyć się funkcjami moskitiery, ale nie chcesz martwić się sezonowym montażem i demontażem moskitiery, wystarczy wybrać model, który można rozłożyć lub zwinąć. Pierwszym elementem jej wyposażenia jest magnes, który odpowiada za utrzymywanie moskitiery we właściwej pozycji. Aby mieć 100% gwarancję, że do naszego mieszkania nie przedostaną się niepożądani intruzi, producent w wariancie otwierania umieścił uszczelki szczotkowe. Cała konstrukcja z tym elementem zyskuje dodatkowe zabezpieczenie. Montując taką moskitierę należy pamiętać, że powinna ona zwiększać sztywność, aby prawidłowo spełniała swoje zadanie.

Kolejnym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest zakup moskitier zwijanych, które wyposażone są w specjalny mechanizm sprężynowy z prowadnicami. Wewnątrz pudełka znajduje się siatka, która po rozłożeniu mocowana jest do haka w belce hakowej lub szynie. W momencie odblokowania siatki ze wspornika jest ona zwijana do skrzyni, przy użyciu zwalniacza, aby zapobiec niepotrzebnym uszkodzeniom. Siatki rolowane są idealnym rozwiązaniem do drzwi tarasowych i balkonowych ze względu na obecność na rynku modeli pionowych i poziomych. Stosowane są również w oknach dachowych. W tym przypadku cała konstrukcja jest zamocowana wewnątrz budynku.

Model przesuwny

Ten rodzaj siatki jest odpowiedni dla konsumentów, którzy chcą odpowiedniej ochrony przed owadami w przeszklonych wnękach, takich jak tarasy czy balkony. Mechanizm tego modelu oparty jest na skrzydle poruszającym się po szynach górnej i dolnej. W zależności od wybranego wariantu jest to ruch jedno lub dwupasmowy. Ze względu na dużą popularność moskitier przesuwnych producenci podają różne wytyczne, które będą stosowane w zależności od wysokości parapetu. To znacznie ułatwia jego montaż i radykalnie poprawia funkcjonalność.

Jakie zestawienie kolorów wybrać?

Wielu topowych producentów zdaje sobie sprawę, że oprócz oczywistej funkcji (tj. ochrony przed owadami) istnieje również aspekt estetyczny. Nie bez powodu ramki nowoczesnych moskitier występują w klasycznych kolorach, takich jak biel i brąz, oraz wykończeniu w odcieniach imitacji drewna. Aby zachować jasną kolorystykę siatek, profile ościeżnic zwykle pokrywane są specjalną farbą proszkową, która zabezpiecza przed negatywnym wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Wszystkie wskazówki zawarte w powyższym tekście z pewnością ułatwią Państwu wybór odpowiedniej moskitiery, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza w cieplejsze dni, jednocześnie odstraszając owady, które z pewnością nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach.

Back To Top