Jak kupić dom nad morzem? Mieszkania nad morzem od lat cieszą się dużą popularnością. Do tego stopnia, że ​​ceny domów należą do najwyższych w Polsce wśród miast nadmorskich. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestorzy są nimi zainteresowani. Jak kupić dom nad morzem? Odpowiadamy.

Wybór lokalizacji

Na początek zastanówmy się, gdzie chcemy kupić nieruchomość. Wybór lokalizacji zależy głównie od przeznaczenia mieszkania. Jeśli jest używany do wynajęcia domu, znacznie lepiej będzie kupić dom w dużym mieście. Gdańsk, Gdynia czy Sopot – to tutaj przyjeżdża wiele osób do pracy lub nauki. Ponieważ apartamenty znajdują się w tych miastach, możemy skupić się na wynajmie długoterminowym. Oczywiście możemy też kupić dom w atrakcyjnej turystycznie miejscowości, niekoniecznie w dużym mieście. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że do pewnego stopnia akceptujemy tylko wynajem sezonowy. W rzeczywistości może przynieść ci dużo pieniędzy, więc wcale nie jest to złe rozwiązanie. Jeśli jednak rozważamy zamieszkanie nad morzem, lepiej wybrać miejsce, które tylko zaspokoi nasze potrzeby. Inne proponowali emeryci, inne młodzież. Trudno sobie wyobrazić codzienne dojazdy do pracy z odległego miasteczka. Z drugiej strony emeryci mogą nie chcieć mieszkać w tętniących życiem i zatłoczonych miastach. Co ważne, apartamentów nad morzem nie brakuje, więc możemy wybierać z szerokiej gamy ofert. Dysponując wysokim kapitałem nie musimy godzić się na kompromis – wybierzmy nieruchomość, która spełni nasze oczekiwania.

nieruchomości Sardynia
nieruchomości Sardynia

Procedury zakupu mieszkania nad morzem

Jak kupić dom nad morzem?
Jak kupić dom nad morzem?

Procedura zakupu mieszkania w nadmorskiej miejscowości różni się w zależności od tego, czy wybieramy nieruchomość z rynku pierwotnego, czy wtórnego. W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym musimy podpisać umowę z deweloperem . Mieszkanie podpisujemy zwykle na długo przed wprowadzeniem się do niego. Deweloperzy sprzedają je, gdy są jeszcze w budowie. Obecnie większość procedur można przeprowadzić bez wychodzenia z domu. Deweloperzy pomagają nam i pozwalają nam robić wiele rzeczy przez Internet. Jednak ostateczne podpisanie umowy i przeniesienie własności nieruchomości nie może nastąpić u notariusza, jeśli nie jesteśmy obecni osobiście. Co ważniejsze, dobrze jest wcześniej zapoznać się z projektem mieszkania i terenu zabudowanego. Nieco inaczej wygląda kwestia zakupu mieszkania z rynku wtórnego. W takich przypadkach sami umawiamy się na obejrzenie nieruchomości, a także mamy możliwość negocjacji ceny. Tutaj wszystko zależy tylko i wyłącznie od ustaleń właściciela mieszkania. Wiele nieruchomości z rynku wtórnego jest obecnie sprzedawanych przez profesjonalne agencje. Wystarczy przejrzeć oferty na stronie danego biura nieruchomości, a następnie skontaktować się z agentem. Umowę możemy podpisać w dowolnym momencie, ale tutaj znowu – będziemy musieli stawić się osobiście u notariusza, gdy ostatnie szlify będą dokonane. Pamiętaj, aby dokładnie obejrzeć mieszkanie przed zakupem. Niektóre nieruchomości wyglądają pięknie na zdjęciach, ale w rzeczywistości nie są tak atrakcyjne.

Ile kosztuje mieszkanie nad morzem?

Wszyscy wiemy, że aby kupić mieszkanie nad morzem, musimy dysponować sporą ilością wolnych środków. Za średniej wielkości mieszkanie z rynku pierwotnego zapłacimy około 500 000 zł. Nieco taniej jest na rynku wtórnym, choć w tym przypadku cena pozostawia wiele do życzenia. Najwięcej zapłacimy za mieszkanie w dużym mieście, mniej za nieruchomość położoną w małej miejscowości. Jeśli jednak chcemy kupić mieszkanie nad morzem, musimy przygotować się na spory wydatek. Jedni sfinansowali zakup długoterminowymi oszczędnościami, inni decydowali się na zaciągnięcie kredytu bankowego. Jeśli wybierzemy drugą metodę, musimy liczyć się z tym, że cały proces zakupu potrwa dłużej. Ponadto musimy wykazać się wysokim stopniem wiarygodności. Im więcej pieniędzy chcemy pożyczyć, tym większy kredyt jest wymagany od banku.

Osobiście czy z agentem?

Wiele osób chcących kupić dom nad morzem korzysta z usług profesjonalnego pośrednika https://nieruchomosci.sytek.pl/inwestowanie/ w obrocie nieruchomościami. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy wcześniej mieszkali w zupełnie innej części kraju. Agencja nieruchomości może pomóc nie tylko w sprzedaży mieszkania , ale także przy zakupie mieszkania. Znajdują dla nas najlepszą ofertę i negocjują w naszym imieniu. Oczywiście możemy skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami, ale pamiętajmy, że stanowią one dla nas kolejną opłatę. Agencja obciąży nas prowizją, która będzie stanowić wynagrodzenie dla pracownika. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że wszystkie procedury przebiegają zgodnie z prawem, zwróćmy się o pomoc do profesjonalistów. To samo dotyczy tych, którzy nie mają czasu na samodzielne znalezienie mieszkania nad morzem.

Back To Top