Remont mieszkania krok po kroku: planując remont mieszkania warto skorzystać z pomocy specjalisty, który nie tylko wykona kompleksową usługę budowlaną, ale również współpracuje z projektantami oferującymi wizualizację projektu. Generalny wykonawca remontu mieszkania uczuli na co trzeba uważać i doradzi, na który z etapów lepiej przeznaczyć nieco więcej czasu lub finansów.

Co składa się na remont mieszkania? Zakupy materiałów, wyburzanie, kucie, tynkowanie, malowanie, hydraulika. Jeśli ktoś posiada wiedzę z branży budowlanej może spróbować wykonać remont samodzielnie, jeżeli nie to lepiej powierzyć te prace ekipie specjalistów.

Remont mieszkania krok po kroku

Remont mieszkania to podejmowanie kluczowych decyzji odnośnie przebiegu instalacji, sprawdzenia kondycji ścian i sufitów. Prace w starym budownictwie będą różnić się od tych w blokach wybudowanych kilka lat temu. Jeżeli roboty będą wiązały się tylko z odnowieniem powierzchni to można spróbować swoich sił i naprawić ubytki w ścianach a następnie zagruntować i pomalować. Jednak generalna renowacja wiążąca się ze skuciem tynków i położeniem nowych po zmianie instalacji wymaga zatrudnienia ekipy budowlanej. Najlepszym rozwiązaniem przy remoncie mieszkania jest skorzystanie z usług generalnego wykonawcy, który przeprowadzi porządne rozpoznanie i zrealizuje całokształt prac.  

Remont mieszkania krok po kroku
Remont mieszkania krok po kroku

Podczas planowania remontu trzeba spisać wszystkie czynności jakie są niezbędne do wykonania: naprawa lub wymiana okien, szpachlowanie dziur w ścianach, malowanie, tapetowanie, usunięcie uszczerbionych płytek w kuchni lub łazience lub wymiana na nowe. Te czynności zajmą wiele czasu a wymagają znajomości tematu. Aby powierzyć remont mieszkania fachowcom trzeba wybrać firmę z doświadczeniem w realizacji takich zadań.

Specjalistyczna ekipa budowlano-remontowa polcraft.eu, która długo działa w tej branży i przyjmuje zlecenia zarówno na kompleksowe wykończenia wnętrz jak i pojedyncze prace takie jak: malowanie, kładzenie gładzi, układanie glazury i terakoty itd. Można dokonywać zakupu materiałów samodzielnie lub powierzyć to wykonawcy.

Prace związane z remontem mieszkania – etapy

  • Prace konstrukcyjne to pierwszy etap remontu mieszkania a polega on na zburzeniu istniejących ścianek działowych i/lub postawieniu nowych, wykonania zabudowy rur, sufitów podwieszanych itd. Laik nie powinien nawet próbować przeprowadzać takie czynności, ponieważ efekt będzie opłakany a starty finansowe spore.
  • Prace instalacyjne często wynikają z potrzeby modernizacji instalacji CO czy gazowej, tutaj niezbędne są uprawnienia. Czy można samodzielnie wymienić okna lub naprawić dotychczasową stolarkę okienną? Jeżeli ktoś ma takie umiejętności to owszem, ale lepiej nie ryzykować i powierzyć to zadanie rzetelnej firmie budowlanej która wykona remont pod klucz.     
  • Prace naprawcze, wyrównywanie powierzchni ścian, sufitów niezbędne do wykonania malowania lub tapetowania jest kolejnym etapem prac remontowych.
  • Ostatni etap to prace montażowe takie jak np. instalacją gniazdek i kontaktów.

Jak widać zakres prac jest szeroki do jego realizacji można wynająć kilka ekip budowlanych, jedne wykonają wyburzenia, inne malowanie a jeszcze inne położą glazurę. Ale jest lepsze rozwiązanie a mianowicie podjęcie współpracy z generalnym wykonawcą, który wykona cały front robót uwalniając inwestora od nadmiernych wydatków i stresu. Specjaliści zatrudniają specjalistów, którzy opracowują harmonogram poszczególnych prac, rozpoczynając od tych najbardziej czasochłonnych i skomplikowanych.

Co można powierzyć temu wykonawcy:

  • Wyburzanie ścian, skuwanie płytek oraz tynków, demontowanie sufitów podwieszanych, okien i drzwi, zrywanie wykończenia podłogi.
  • Zainstalowanie ścianek działowych, sufitów podwieszanych o różnej złożoności, wykonanie zabudowy gipsowo-kartonowej, gładzi i malowanie ścian i sufitów.
  • Zamontowanie otworów okiennych i drzwiowych, parapetów, schodów strychowych a także sufitów podwieszanych i listew dekoracyjnych.
  • Układanie na podłodze paneli, deski, laminatu, wykładzin, montaż listwy przypodłogowej.
  • Układanie płytek takich jak: glazura, gres, terakota, mozaika szklana oraz montaż hydroizolacji.
  • Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, CO, gazowej, zamontowanie grzejników i pieców gazowych.

To usługa kompleksowa dzięki czemu wszystkie prace będą wykonane przez jedną ekipę budowlaną, która udziela dwuletniej gwarancji na prace remontowe i wykorzystane materiały. Czasu trwania remontu mieszkania jest zależny od zakresu prac oraz miejsca, wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim będzie trwało krócej niż mieszkania w kamienicy.

Dodatkowe usługi przy remoncie mieszkania

Zlecając remont mieszkania generalnemu wykonawcy można skorzystać z dodatkowych usług, które skrócą i usprawnią całą procedurę. Należy do nich na przykład dostawa i montaż mebli na zamówienie, ponieważ współpracuje on z wykonawcami od projektowania i produkcji mebli, dlatego podejmuje się montażu kuchni na wymiar, szaf wnękowych itp.

Prace wykończeniowe to jeden z etapów, ale niezbędne jest także przeprowadzenie robót instalacyjnych. Generalny wykonawca zamontuje kocioł gazowy, przeprowadzi instalacje wodne i kanalizacyjne, wykona montaż kominów spalinowych, wentylacyjnych a także instalacje elektryczne i teletechniczne. Profesjonalna firma budowlana takie prace wykonuje zgodnie z zasadami prawa budowlanego i potwierdza to odpowiednimi protokołami szczelności. Wszystkie procedury wykonują wykwalifikowani monterzy i kominiarze.

Każda osoba przed remontem mieszkania może zarezerwować termin jego wykonania. Jest to możliwe po akceptacji wstępnego kosztorysu i podpisania umowy. 

Back To Top