Co to jest system RFID? Systemy RFID (Radio Frequency Identification) pozwalają na automatyczną identyfikację obiektów oznaczonych tagami RFID z wykorzystaniem właściwości pól elektromagnetycznych. Elementami składającymi się na działający system są transpondery, nadajniki i odbiorniki.

Podstawą działania systemu RFID jest to, że czytnik RFID wysyła impuls elektromagnetyczny, a w odpowiedzi znacznik oznaczający przedmiot przesyła dane do czytnika wraz z impulsem zwrotnym. W ten sposób identyfikuje się obiekty. W kolejnych akapitach odpowiemy na pytania, do czego służy technologia RFID i zagłębimy się w szczegóły jej działania.

Tagi i czytniki, podstawa systemów RFID

Tagi

Systemy RFID
Systemy RFID

Tagi to elementy systemów RFID, które umieszczane są na identyfikowanych przedmiotach i pełnią rolę transponderów. Czytniki natomiast to dwukierunkowe nadajniki/odbiorniki radiowe, które przesyłają sygnały identyfikacyjne, a następnie odczytują odpowiedź transpondera. Tag RFID składa się z trzech części: mikroczipa (układu scalonego przetwarzającego sygnały radiowe), anteny i obudowy. Sygnał identyfikacyjny – unikalny dla każdego urządzenia – jest zapisywany w pamięci znacznika.

W systemach RFID stosowane są trzy rodzaje tagów:

  1. Tagi aktywne – posiadają własne źródło zasilania (najczęściej małą baterię), dzięki czemu w regularnych odstępach czasu wysyłają sygnały identyfikacyjne;
  2. Tagi pasywne zasilane bateryjnie – posiadają baterię, ale reagują tylko na impulsowy sygnał identyfikacyjny transmisji z czytnika RFID;
  3. Tagi pasywne – nie posiadają własnego źródła zasilania. Ten rodzaj tagów wykorzystuje energię elektromagnetyczną emitowaną przez czytnik, co oznacza również, że puls czytnika musi być wielokrotnie silniejszy niż impuls, który powoduje reakcję aktywnego taga.

Tagi można dowolnie programować, aby osiągnąć swój cel. W odpowiedzi na sygnał czytnika może przekazać swój unikalny numer seryjny, a także ogólne informacje o produkcie: numer partii, datę produkcji i inne dane zakodowane w sygnale.

Czytniki

Czytniki RFID można również podzielić na aktywne i pasywne, w połączeniu z różnymi typami tagów wyróżniamy trzy główne systemy RFID:

  • Czytnik pasywny/tag aktywny – Czytnik pasywny otrzymuje informacje z taga aktywnego (czytnik nie wysyła impulsu aktywującego odpowiedź, ale tag wysyła sygnał identyfikacyjny w określonych odstępach czasu). Takie systemy mają zasięg do 600 metrów.
  • Aktywny czytnik/pasywny tag — aktywny czytnik wysyła impuls elektromagnetyczny o dużej mocy, który zasila pasywny tag iw odpowiedzi wyzwala transmisję sygnału identyfikacyjnego.
  • Aktywny czytnik/aktywny tag — zarówno czytnik, jak i tag mają własne źródło zasilania i transmitują sygnał.
  • System „pasywny czytnik/pasywny tag” nie jest możliwy, ponieważ co najmniej jedno urządzenie musi najpierw przesłać sygnał. Ponieważ czytniki pasywne zawsze czekają na okresowo przesyłany sygnał znacznika, a znaczniki pasywne polegają na sile sygnału wysyłanego przez czytnik, taka kombinacja nie ma sensu.

Systemy RFID: wykorzystanie technologii identyfikacji radiowej

Tagi RFID można przyczepić do dowolnego przedmiotu, co w efekcie oznacza, że ​​można je wykorzystać do monitorowania środków trwałych, towarów, ludzi czy zwierząt. Systemy RFID mają wyraźną przewagę nad systemami kodów kreskowych, ponieważ sygnał identyfikacyjny taga można odczytać z pewnej odległości od czytnika – nie ma potrzeby umieszczania taga pod czytnikiem, jak w przypadku kodów kreskowych.

Systemy RFID stosowane są głównie w następujących dziedzinach:

  • Zarządzanie Firmą – Technologia RFID jest wykorzystywana w popularnych kartach dla pracowników do „odbicia” przepracowanych godzin oraz w przepustkach umożliwiających dostęp do określonych części stanowiska pracy.
  • Monitoring towarów – tagi RFID można spotkać w wielu sklepach, w których dochodzi do kradzieży (księgarnie, sklepy odzieżowe, sklepy z elektroniką i AGD). Tag generuje sygnał, który odbierany jest przez drzwi antywłamaniowe, informując kogoś o próbie usunięcia towaru ze sklepu.
  • Turystyka i wypoczynek – Popularne karnety do ośrodków narciarskich bazują na technologii RFID. Kasyna używają tego samego systemu do identyfikacji żetonów w kasynie i dezaktywacji skradzionych żetonów.
  • Paszporty – Pierwszy paszport z obsługą RFID został wprowadzony w Malezji w 1998 roku, a większość krajów na całym świecie szybko poszła w jego ślady. Paszporty RFID są zgodne z ISO i zawierają mikroczip na swoich stronach, który przechowuje te same dane, które są dostępne na kartach paszportowych.
  • Identyfikacja zwierzęcia – Chip umieszczony przez lekarza weterynarii na szyi zwierzęcia może zidentyfikować jego właściciela. Działają również poprzez wysyłanie i odbieranie sygnałów radiowych.

Technologia RFID jest rozwijana od ponad pięćdziesięciu lat i jest coraz częściej wykorzystywana w różnych dziedzinach życia. Systemy RFID nie są szkodliwe dla zdrowia, są łatwe w obsłudze i rzadko zawodzą.

Back To Top