Formy okresowych szkoleń BHP: wstępne i okresowe szkolenia BHP są jednym z obowiązków pracodawcy. Celem szkolenia jest nie tylko zapoznanie pracowników z zasadami ochrony pracy, ale również uwzględnienie przepisów dotyczących praw i obowiązków pracowników w tym zakresie. Ponadto szkolenie powinno obejmować umiejętność wykonywania czynności ratowniczych, takich jak udzielanie pierwszej pomocy. Dostępne są różne formy okresowych szkoleń BHP, a pracodawcy współpracują ze służbami ochrony pracy w celu określenia dostępnych opcji.
Na czym polega okresowe szkolenie BHP?
Regularnie organizuj szkolenia BHP, aby pracownicy mieli możliwość zaktualizowania swojej wiedzy na ten temat i poznania nowych zagrożeń. Firmy szkoleniowe wybrane do tego typu szkoleń mogą otrzymywać od pracodawców informacje o tym, na co zwrócić szczególną uwagę przy opracowywaniu swoich kursów. Okresowe szkolenia BHP mogą przybierać następujące formy: seminaria, kursy, samokształcenie (online). Nie wolno przekraczać okresu szkolenia. Jeżeli istnieje możliwość kontroli, pracodawca może zostać ukarany w przypadku wygaśnięcia szkolenia z zakresu ochrony pracy. Dlatego każda firma powinna wyznaczyć osobę odpowiedzialną za śledzenie terminów szkoleń.
Po ukończeniu okresowych szkoleń BHP pracownicy przystępują do egzaminu. Podczas egzaminu sprawdzana jest znajomość programu szkolenia, a mianowicie zasad BHP oraz umiejętność organizacji pracy. Jeżeli pracownik odbywa okresowe szkolenia, otrzyma kartę szkolenia, którą przechowuje się w aktach pracowniczych. Pracownicy, którzy w okresie ostatnich 6 lub 12 miesięcy posiadali ważne zaświadczenie o przeszkoleniu na podobne stanowisko, nie muszą przekwalifikowywać się.
Gdzie odbywają się okresowe szkolenia BHP?

Pracodawcy mogą zdecydować się na organizowanie okresowych szkoleń BHP na miejscu i online. Z punktu widzenia pracodawcy zorganizowanie szkoleń wewnętrznych może być pewnym problemem. Musi znaleźć miejsce, trenera i harmonogram dla swojego personelu. Nauka online to świetne rozwiązanie, ponieważ możesz uczyć się w dogodnym dla siebie czasie i miejscu, wystarczy dostęp do internetu. Po szkoleniu pracownicy zobowiązani są pisemnie potwierdzić, że zapoznali się z przepisami bezpieczeństwa i odpowiednimi normami. Czy każdy pracownik musi przejść takie szkolenie? Nie ma takiego obowiązku, tylko pracownik, który przed podpisaniem kolejnej umowy o pracę wykonuje taką samą pracę, jaką wykonywał już u tego pracodawcy.
Forma okresowych szkoleń BHP
Okresowe szkolenia BHP mają formę:
- Dydaktyka – musi trwać co najmniej dwie godziny lekcyjne. Pracownicy nie tylko zdobędą nową wiedzę na temat ochrony zdrowia w miejscu pracy, ale także będą mieli możliwość zaktualizowania lub uzupełnienia swoich umiejętności zawodowych zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP.
- Zajęcia dydaktyczne – muszą trwać co najmniej 15 godzin dydaktycznych, podczas których prowadzone są zajęcia teoretyczne i praktyczne.
- Seminarium – musi trwać co najmniej 5 godzin dydaktycznych. W tym czasie pracownicy nabywają, aktualizują lub uzupełniają umiejętności z obszaru BHP.
Rodzaje okresowych szkoleń BHP
Organizowanie cyklicznych szkoleń BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. Obecnie oferowane są trzy rodzaje, a mianowicie: kursy, seminaria, samokształcenie, czyli nauczanie online. ważny! Takie szkolenie należy odbyć co najmniej raz na 5 lat, przy czym pierwsze szkolenie musi odbyć się w ciągu 6 miesięcy od zatrudnienia.
Forma okresowych szkoleń BHP
Okresowe szkolenia BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych mają wyłącznie charakter instruktażowy. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom okresowych szkoleń BHP przynajmniej raz w roku, jeżeli pracownicy wykonują zadania na stanowiskach wysokiego ryzyka. Co najmniej raz na 3 lata w przypadku braku takiej osoby na stanowisku. Pierwsze szkolenie musi odbyć się w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia.
Okresowe szkolenia BHP organizowane dla techników inżynierów i służb BHP mogą przybierać dowolną formę, tj. seminaria, kursy, online, ale nie rzadziej niż raz na 5 lat. Pracownicy muszą przejść szkolenie wstępne w ciągu 12 miesięcy od zatrudnienia.
Okresowe szkolenia BHP dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych mogą odbywać się również w formie seminariów, kursów, online, ale nie rzadziej niż raz na 6 lat. Pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania pierwszego szkolenia w ciągu 12 miesięcy od daty podpisania umowy o pracę.
Samokształcenie (mentoring) on-line, coraz bardziej popularna forma okresowych szkoleń BHP, daje możliwość poruszania się w wyżej wymienionej tematyce zdrowotnej, zdobywając wiedzę na podstawie materiałów uzyskanych od organizatorów szkoleń. Ta edukacja odbywa się online i wystarczy dostęp do internetu. Personel musi mieć możliwość konsultacji z instruktorem.
Na zakończenie
Skuteczne okresowe szkolenia BHP pomogą pracownikom zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do bezpiecznej pracy i zminimalizowania wpływu działalności firmy na środowisko. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy uzupełniają podejście do kontroli ryzyka, wpływając na zachowanie pracowników. Szkolenie pomoże Ci zrozumieć procedury firmy, potencjalne zagrożenia i ryzyka związane z działalnością firmy oraz nauczy Cię, jak opracować i zastosować niezbędne środki kontroli ryzyka i reagowania na nieprzewidziane okoliczności.