Jak leczyć zanokcicę? Podolog, jako specjalista zajmujący się profilaktyką i leczeniem dolegliwości związanych ze stopami, ma do czynienia z wieloma różnymi schorzeniami zarówno mniej, jak i bardziej poważnymi. Mogą to być nieprawidłowości wyłącznie natury estetycznej, a także infekcje oraz stany zapalne, wymagające starannie przemyślanej terapii. Przykładem tego jest zanokcica, schorzenie stosunkowo powszechne i skutecznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Czym dokładnie jest zanokcica i jak sobie z nią radzić?
Czym jest zanokcica?
Zanokcica to bakteryjna infekcja, wywołująca nieprzyjemny, najczęściej bolesny stan zapalny. Schorzenie to dotyka zazwyczaj okolicy wału paznokciowego, jednego lub kilku palców zarówno u stóp, jak i dłoni. Wraz z postępowaniem choroba może objąć również samą płytkę paznokciową, prowadząc tym samym do jej trwałego uszkodzenia. Zanokcica może przytrafić się pacjentom w każdym wieku, od dziecięcego po podeszły.
Polecamy preparaty podologiczne do zabiegów : https://kerpro.pl/kategoria/preparaty-zabiegowe/
Wyróżnia się trzy podstawowe typy zanokcicy, zróżnicowane pod kątem jej przebiegu oraz intensywności. Są to:
- zanokcica ostra,
- zanokcica przewlekła,
- zanokcica nawracająca.
Zanokcica paznokci – przyczyny występowania
Bezpośrednią przyczyną występowania zanokcicy wałów paznokciowych oraz paznokci jest obecność niepożądanych patogenów, przede wszystkim paciorkowców i gronkowców. Nieco rzadziej zdarza się również, że za pojawienie się zanokcicy odpowiedzialne są pałeczki ropy błękitnej lub bakterie beztlenowe.
Ryzyko wystąpienia schorzenia dodatkowo zwiększać może regularne, nieprawidłowe przycinanie paznokci lub ich obgryzanie, a także niewłaściwe, zbyt inwazyjne wycinanie skórek wokół płytki. Zakażeniu zdecydowanie sprzyja również stosowanie do codziennej pielęgnacji dłoni i stóp zabrudzonych lub niedostatecznie oczyszczonych narzędzi. Do zakażenia dojść może zarówno w domu, jeśli domownicy używają wspólnych akcesoriów pielęgnacyjnych, jak i w gabinetach kosmetycznych lub podologicznych, w których nie przestrzega się podstawowych zasad dezynfekcji i sterylizacji narzędzi.
Na pojawienie się zanokcicy wpływ mogą mieć także inne schorzenia stóp, jak chociażby wrastający paznokieć czy zespół stopy cukrzycowej.
Objawy zanokcicy
Zanokcica to schorzenie wyjątkowo bolesne, a także zagrażające zdrowiu pacjenta. Pojawiające się wokół paznokci rany zajęte przez bakterie to otwarta furtka dla kolejnych groźnych infekcji. Bardzo ważne jest więc jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia w przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów rozwijającego się zakażenia. Jakie symptomy stanowią jasny dowód na to, że w naszym organizmie rozwija się zanokcica? Przede wszystkim schorzenie to wiąże się z charakterystycznym, uciążliwym bólem palca. Dolegliwość ta ma charakter pulsujący i narasta wraz z postępem choroby. Ponadto pojawia się także zaczerwienienie i zgrubienie skóry wokół paznokcia. Kolejny etap rozwoju schorzenia to pojawienie się wyraźnego obrzęku wału paznokciowego i powolne zbieranie się wokół niego ropnej treści. Kiedy zaczyna ona wyciekać z bolesnego obrzęku wokół paznokcia to znak, że najwyższy czas, aby udać się do gabinetu podologicznego i zwrócić po fachową pomoc.
Zanokcica – leczenie
Leczenie zanokcicy musi przebiegać wyłącznie w profesjonalnym gabinecie podologicznym, kosmetycznym lub lekarskim. W żadnym wypadku nie należy walczyć ze schorzeniem na własną rękę, samodzielnie wybranymi metodami. Tego typu terapia może bowiem nie tylko nie przynieść pożądanego efektu, ale wręcz zaszkodzić pacjentowi.
Podolog rozpoczyna leczenie zanokcicy od przeprowadzenia starannego, dokładnego wywiadu. Dzięki niemu może dowiedzieć się, co było przyczyną pojawienia się dolegliwości. W ten sposób specjalista jest w stanie precyzyjnie wyznaczyć optymalną dla danego pacjenta ścieżkę leczenia. Szczegółowy przebieg terapii zależny jest od przyczyny choroby, a także stopnia jej zaawansowania. W niektórych przypadkach konieczne może być podjęcie leczenia podologicznego wraz z antybiotykoterapią.
W terapii zanokcicy podolog stosuje przede wszystkim środki antyseptyczne oraz specjalne tamponady i drenaże, w przypadku występowania zmian ropnych. Konieczne może być także chirurgiczne nacięcie wału paznokciowego, jak również skrócenie uszkodzonej przez obecność patogenów płytki paznokciowej.
Rolą podologa jest w tym wypadku również omówienie z pacjentem dalszych kroków leczenia i profilaktyki. Potrzebne może być dopasowanie odpowiedniego obuwia medycznego na czas rekonwalescencji, jak również wybranie najlepszych dla pacjenta środków do pielęgnacji stóp i paznokci. Domowa pielęgnacja leczonych miejsc obejmować powinna staranne mycie i dokładne osuszanie, a także regularne stosowanie wskazanych przez specjalistę środków antyseptycznych oraz preparatów regeneracyjnych. Można również zastosować specjalny opatrunek z przyspieszającymi gojenie jonami srebra. Warto także umówić się wizytę kontrolną w celu sprawdzenia postępów terapii.
Satin podolog Warszawa |
Podleśna 7 |
01-673 Warszawa |
228334787 |
www.satin.pl |
Kerpro sklep podologiczny |
Stefana Żeromskiego 77/lok. U1 |
01-882 Warszawa |
223546332 |
www.kerpro.pl |